Crnogorska nacionalna izborna studija (Montenegrin National Election Study) je prvo sistematično i longitudinalno istraživanje izbornog ponašanja u Crnoj Gori koje se sprovodi sa ciljem da se prikupe relevantni, kvalitetni i uporedivi podaci o glasanju i političkom ponašanju uopšte.
Istraživanje je longitudinalno, što znači da se podaci prikupljaju nakon svakih parlamentarnih izbora, te da se kroz baterije pitanje koja se ponavljaju u svakom ciklusu obezbjeđuje praćenje trendova u političkom ponašanju.
Pored standardnog upitnika koji se ponavlja u identičnom obliku u svakom ciklusu, projektni tim u svakom talasu dodaje određena za konkretni društveni i politički kontekst relevantna pitanja.
Osnovne teme nacionalnog dijela upitnika su:
MNES je dio šireg programa koji koordinira istraživanja i izborne studije širom svijeta – Uporedne studije izbornih sistema (Comparative Study of Electoral Systems – www.cses.org). Kao dio CSES-a, MNES uključuje modul pitanja koji je koordinirana na nivou cijelog programa, a koju pripremaju i dogovaraju svi nacionalni timovi na zajedničkom sastanku.
Prvi MNES je sproveden 2012. godine, nakon Parlamentarnih izbora u oktobru te godine i tada je uključio samo CSES modul pitanja. Uzorak koji je korišten te godine uključio je 1000 ispitanika. Drugi MNES je sproveden nakon Parlamentarnih izbora 2016. godine i pored, CSES modula, uključuje i nacionalno relevantna pitanja. Ovaj talas je u skladu sa preporukama CSES generalne konferencije iz avgusta 2016. godine uključio 1200 ispitanika.
U skladu sa principom otvorenosti i dijeljenja podataka, MNES podaci su dostupni u integralnom obliku zainteresovanoj naučnoj i laičkoj javnosti, uz poštovanje uslova korišćenja.
MNES je dio šireg programa koji koordinira istraživanja i izborne studije širom svijeta – Uporedne studije izbornih sistema (Comparative Study of Electoral Systems – www.cses.org). Kao dio CSES-a, MNES uključuje modul pitanja koji je koordinirana na nivou cijelog programa, a koju pripremaju i dogovaraju svi nacionalni timovi na zajedničkom sastanku.
Pored toga, Crnogorska izborna studija je dio Konzorcijuma nacionalnih izbornih studija (The Consortium of National Election Studies – CNES – https://www.cnes.community/).
Prvi MNES je sproveden 2012. godine, nakon Parlamentarnih izbora u oktobru te godine i tada je uključio samo CSES modul pitanja. Uzorak koji je korišten te godine uključio je 1000 ispitanika. Drugi MNES je sproveden nakon Parlamentarnih izbora 2016. godine i pored, CSES modula, uključuje i nacionalno relevantna pitanja. Ovaj talas je u skladu sa preporukama CSES generalne konferencije iz avgusta 2016. godine uključio 1200 ispitanika. Treći MNES sproveden je 2023. godine, nakon Parlamentarnih izbora koji su održani u junu 2023. godine.
Pored toga, MNES je imao još dva istraživanja – istraživanje prevalence i praksi kupovine glasova nakon lokalnih izbora 2018. godine i pilot istraživanje za testiranje upitnika šestog modula Komparativne studije izbornih sistema.
U skladu sa principom otvorenosti i dijeljenja podataka, MNES podaci su dostupni u integralnom obliku zainteresovanoj naučnoj i neakademskoj javnosti, uz poštovanje uslova korišćenja. Za dodatne informacije, vezano za pristup podacima, možete nam se obratiti putem email adrese office@defacto.me
Prva dva talasa MNES talasa istraživanja finansirao je DeFacto Consultancy, dok je treći talas sproveden u saradnji sa Centrom za monitoring CEMI u sklopu projekta „Za slobodne i fer izbore – Crna Gora 2023/2024“, koji je finansiran donacijom Britanske ambasade u Podgorici.
De Facto Consultancy je lokalna agencija osnovana 2009. godine koja se specijalizuje u društvenim istraživanjima, uključujući praćenje javnog mnjenja, istraživanje raznih društvenih pojava i fenomena kao što su funkcionisanje političkog sistema i demokratije, transparentnost i korupcija, modernizacija društva, ljudski kapital i transformacija sistema vrijednosti, te pred i post izborne studije. Posebna aktivnost su istraživanja tržišta, web dizajn i programiranje. U prethodnom periodu realizovala je veliki broj projekata sa partnerima koji dolaze iz različitih oblasti. U De Factu se posebna pažnja posvećuje kvalitetu prikupljanja podataka i njihovoj obradi u skladu sa najboljom uporednom praksom. De Facto koristi značajno naučno iskustvo članova tima kako bi svojim klijentima obezbijedio proizvod u skladu sa najvišim evropskim i svjetskim standardima. Internet prezentacija agencije je dostupna na adresi: www.defacto.me
MNES podaci su otvoreni i stoje na raspolaganju cjelokupnoj zainteresovanoj naučnoj i laičkoj javnosti.
Pored osnovnih principa akademske etike, postoje dva konkretna uslova korišćenja baza:
Poslovno-logistički centar Morača,
8. Marta, broj 55
Podgorica, Crna Gora